Biblioteka

Instytut Filologii Słowiańskiej UJ posiada bogatą i niezwykle cenną bibliotekę, na którą składa się ponad 50 tys. wolumenów i około 5 tys. roczników czasopism (w tym absolutnie unikalnych w Polsce, np. czasopisma slawistyczne węgierskie czy albańskie w języku francuskim).

Bibliotekę wyróżnia w skali całej neofilologii zaopatrzenie w dzieła z zakresu językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa (teoria, metodologia) oraz szeroko pojętej slawistyki. W ostatnich latach biblioteka wzbogaciła się o dary pochodzące z księgozbiorów profesorów: Urbańczyka, Sławskiego i Zaręby w zakresie językoznawstwa oraz profesora Niedzieli w zakresie literatury (niestety, brak jest środków finansowych na opracowanie tych kilku tysięcy książek); biblioteka posiada także starszy, cenny legat po Vlastimilu Hoffmanie. Wśród książek językoznawczych wiele cennych i rzadkich dział ma dedykacje najwybitniejszych slawistów światowych dla profesorów tzw. krakowskiej szkoły językoznawczej.

Biblioteka IFS UJ prowadzi stałą wymianę z 9 krajami (Czechy, Słowacja, Bułgaria, Serbia, Chorwacja, Słowenia, Niemcy, Austria, Włochy; okazjonalnie także Rosja, Litwa, USA).

Biblioteka posiada czytelnię na 20 miejsc, w tym 6 stanowisk skomputeryzowanych z dostępem do sieci Biblioteki Jagiellońskiej i Internetu.

Księgozbiór biblioteczny po przeprowadzce znajduje się obecnie w trzech miejscach:

  1. podręczny oraz czytelnia na ul. Władysława Reymonta 4, sala 018
  2. w BJ - ul. Oleandry 3, piętro 3 (z dawnych magazynów w Paderevianum s. 201 i -01),
  3. w depozycie (czasopisma).

 

Czytelnia IFS (ul. Władysława Reymonta 4, sala 018) czynna jest od poniedziałku do piątku od 10.00 do 17.00.

 

Korzystanie z księgozbioru Biblioteki Instytutu Filologii Słowiańskiej UJ przemieszczonego w lutym 2012 r. z budynku Collegium Paderevianum do Biblioteki Jagiellońskiej możliwe wyłącznie na podstawie aktualnej karty bibliotecznej BJ, tj. aktywacji aktualnej legitymacji studenckiej w Wypożyczalni na parterze (wejście od ul. Oleandry), po przedstawieniu dowodu osobistego (opłata za aktywację - 5 zł).
 
1. Książki mogą być zamawiane:
- zdalnie, online, czyli poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza zamówienia, umieszczonego na stronie internetowej Biblioteki Jagiellońskiej
- przez wypełnienie tradycyjnego rewersu (2 egz.), który należy wrzucić do skrzynki umieszczonej na stoliku przy schodach w holu Biblioteki Jagiellońskiej.
 
2. Na formularzu zamówienia należy zaznaczyć miejsce odbioru, którym może być:
- Czytelnia Europeistyczna - do korzystania na miejscu w tej Czytelni
- Wypożyczalnia - do wypożyczenia na zewnątrz.
 
3. Zamówienia złożone w BJ do godz. 13.00 realizowane są tego samego dnia, pozostałe dnia następnego. Książki zamówione w piątek po godz. 15.00 oraz w sobotę i niedzielę do odbioru w poniedziałek.
 
4. Korzystanie z zamówionych do Czytelni Europeistycznej materiałów możliwe jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 20.20, a w soboty w godz. 8.00 - 15.00.
 
5. Odbiór materiałów zamówionych do Wypożyczalni w godzinach otwarcia Wypożyczalni, tj. w poniedziałki w godz.10.00 - 19.00, od wtorku do piątku w godz. 9.00 - 19.00, w soboty w godz. 9.00 - 14.00.

 

Formularz zamówienia dostępny jest w zakładce na stronie Biblioteki Jagiellońskiej.
Katalogi – górna belka: Katalogi ------>>> Collegium Paderevianum ---->>> Formularz zamówienia
 
W BJ wypożycza się wyłącznie książki, których nie ma w Bibliotece przy ul. Reymonta - koniecznie wcześniej sprawdzić!

Telefon:

12 6632726  (Czytelnia IFS)

12 6632732 (02)

12 6632731 (02A)

Pracownicy

Biblioteką opiekują się 3 bibliotekarki:

Wszystkie posiadają dodatkowe uprawnienia bibliotekarskie i stopień kustosza.